Powrót do Obiekty 1/5 (1)

Zamek, pałac, ruina

Oceń

Permalink do tego artykułu: https://krainakarkonoszy.pl/obiekty/zamek-ruina/

Baszta Grodzka

Baszta grodzka w Jelenie Górze była jedną z 36 baszt wzmacniających mury miejskie i wybudowana została w XV w. W XVIII do baszty została dobudowana części mieszkalna. Do baszty wchodzi się przez zabytkowy portal – przeniesiony z wyburzonej kamienicy, nad którym widnieje data „1679”. Obok wmurowane zostały w ścianę barokowe detale architektoniczne z nieistniejących już …

Dwór barokowy w Mniszkowie

Dwór barokowy w Mniszkowie wybudowany prawdopodobnie w 1728r dla  rodziny Geierów. Remontowany następnie w 1909r, a w  1934 r. restaurowano lub gruntownie przemalowano strop sali piętra w narożniku południowo-wschodnim. Wnętrza w całości zachowały historyczny charakter , strop belkowy sieni pierwszego  piętra pokryty jest niezwykle barwnym malarstwem. W sali znajduje się drewniana boazeria z barokową pseudomarmuryzacją …

Dwór Czarne

Dwór Czarne w Jeleniej Górze został wybudowany przez Caspar Schoff w 1559 r. we wsi czarne (od 1973r włączonej do jeleniej Góry). Dwór murowany z kamiennego, piętrowy z dziedzińcem, otoczonego murami obronnymi i wieżą bramną, wysuniętą przed lico murów obwodowych. Około 1885 r. nastąpiła przebudowa i modernizacja dworu; zredukowano bryłę o skrzydło wschodnie i rozebrano …

Dwór w Staniszowie

Dwór w Staniszowie – budynek w stylu barokowym, wybudowany w latach 1780-90. Zbudowany na planie prostokata, dwukondygnacyjny, kryty czterospadowym dachem. z lukarnami. Wejście od strony dziedzińca zwieńczone jest kartuszem herbowym z korona książęcą, i późnobarokowymi zdobieniami. Obecnie dwór jest w złym stanie i stanowi własność prywatną. Nie ma możliwości zwiedzania w środku.       …

Pałac (Zamek) Karpnikach

Pałac (Zamek) w Karpnikach – jego powstanie wiązane jest z fundacją księcia Bolesława IV lub Henryka Brodatego (powstał zamek). W latach 1426-1427 zamek został zniszczony przez husytów. W XV wieku wzniesiono nowy obiekt warowny. Następnie jako właściciel wzmiankowany jest Cunz Bieler von Reichenbach, następnie starosta Caspra Schoffa który dokonał przebudowy wcześniejszej kaszteli obronnej na renesansowy …

Pałac Bukowiec

Pałac Bukowiec położony we wschodniej części Bukowca. Prawdopodobnie wybudowany jako renesansowy dwór w II połowie XVI w. W latach 1573 – 1759 własność wraz z przyległymi terenami rodziny von Reibnitz, nastepnie własność Friedricha Gottarda von Richthofenow. W 1972 Bukowiec zakupiła Barbara Helena von Festenberg Packisch i odsprzedała von Luck od którego następnie nabył w 1774 …

Pałac Ciszyca w Kowarach

Pałac w Ciszycy w Kowarach, położony u stóp wzgórza Radziwiłłówka (Ciszyca). Pierwszym właścicielem posiadłości był hrabia Malzan. Następnie hrabia Karl Georg von Hoym. W 1825r dwór z całym majątkiem  nabył książę Antoni Henryk Radziwiłł. Po jego śmierci majątek odziedziczyła córka Eliza w którym mieszkała aż do śmierci w 1836r. Majątek odziedziczyła córka Wanda żonaksięcia Adama …

Pałac Gersdorfów w Pobiednej

Pałac Gersdorfów w Pobiednej – Pałac wybudowany w latach 1767 – 1768 z inicjatywy Adolfa Traugotta von Gersdorf w miejscu starszego dworu z 1660 r. Niedaleko na skraju parku pałacowego wybudował również ośmioboczną wieżę-laboratorium (do obserwacji astronomicznych). Od 1823 r. pałac był w posiadaniu landgrafa von Hessen-Rotenburg, potem hrabiego von Seherr-Thoß, kolejno rodu von Saldern, …

Pałac na wodzie

Dwór Staniszów Dolny, obecny Pałac Na Wodzie według kronikarzy wybudowany został połowie XVIII wieku, a prawdopodobnym właścicielem był Heinrich von Reuss. Pałac założony na planie prostokąta, bryła zwarta, 2-kondygnacyjny, nakryty 4-spadowym dachem z lukarnami. Fasadę obiektu urozmaica taras wsparty na czterech kolumnach, poniżej którego znajduje się główne wejście do pałacu. Ponad tarasem w połaci dachowej …

Pałac Pakoszów

Pałac Pakoszów – barokowy pałac położony w Piechowicach w pobliżu rzeki Kamienna.Pałac razem z mansardowym dachem składającym się z prostokątnej bryły i bocznych występów ma późnobarokową południową fasadę. Parter posiada proste sklepienia. Na piętrze pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne z dużą salą bankietową, której sufit pokryty jest alegorycznymi freskami Pałac wzniesiony w 1725 r. na zlecenie …

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach

Pałac Schaffgotschów znajduje się po środku Cieplic. Pałac został zbudowany przez księcia Johanna Nepomucen Schaffgotsch w latach 1784-1788 w stylu barokowym z formami wczesnoklasycystycznymi. Wnętrze pałacu było tworzone w stylu empire, później około 1866 roku przebudowano wnętrze Pałacu Schaffgotschów w duchu historyzmu. W latach 1949-1951 został przeprowadzony duży remont pałacu oraz jego renowacja. Obecnie w …

Pałac Smyrna w Kowarach

Pałac Smyrna Kowary położony przy ul. Ogrodowej w Kowarach tzw. Pałac Miejski. Pałac wzniesiono w latach 20. XVIII a fundatorem był prawdopodobnie bogaty patrycjusz noszący inicjały E.M., które znajdują się w kluczu w portalu.  Właścicielem pałacu na początku XIX w. zostaje właściciel powstałej w 1804 r. fabryki dywanów, położonej przy pałcu, przekształconej w połowie XIX …

Pałac Staniszów

Pałac Staniszów położony w Staniszowie u stóp wzgórza Czop, wybudowany w połowie XVI w jako renesansowy dwór. Przebudowany po 1787r na zlecenie księcia von Reuss. Pałac otacza park krajobrazowy w stylu angielskim założony przez księcia von Reuss na przełomie XVIII/XIX w. Przy pałacu znajduje się dawna oficyna – oranżeria. Aktualnie pałac jest własnością prywatna i …

Pałac w Bobrowie

Pałac w Bobrowie (Zamek Boberstein) sięga historią do 1450 r kiedy to na miejscu obecnego pałacu został wzniesiony pierwszy murowny obiekt pełniący prawdopodobnie funkcję przeprawy przez Bóbr. W II połowie XV w. majątek w Bobrowie należał do rodziny Schaffgotschów, następnie na przełomie XVI/XVII właścicielem został Nickel von Zedlitz i wybudował na miejscu starego budynku kamienny …

Pałac w Dąbrowicy

Pałac (dwór) w Dąbrowicy powstał w drugiej połowie XVw. i stanowił siedzibę dla zarządcy dóbr, a panem na Dąbrowicy w latach 1463-1486 był Hans von Zedlitz, a następnie Nickel von Zedlitz który był również właścicielem Wojanowa i Maciejowej. Następnym właścicielem Dąbrowicy była rodzina Borowitz. Kolejnymi właścicielami były rodziny: von Carwarth, von Frankenberg, von Buchs, von …

Pałac w Janowicach Wielkich

Pałac w Janowicach Wielkich (Pałac Schaffgotschów) – zespół pałacowy usytuowany w północnej części wsi, na północnym brzegu niedaleko płynącego Bobru. Obecnie funkcjonuje tutaj Dom Pomocy Społecznej. Pałac zbudowany w XIV wieku przez rycerza von Beier. Rozbudowanyw latach 1608-1609. Podczas wojny trzydziestoletniej został uszkodzony i następnie podpalony przez wojska szwedzkie w roku 1645. Barokowy kształt rezydencja …

Pałac w Miłkowie

Pałac w Miłkowie wybudowany w 1667r przez Carla Heinricha von Zierotina, zniszony przez pożar w 1768r i natepnie odbudowany. Powstał na rzucie podkowy jako budynek dwukondygnacyjny z mansardowym dachem. Nad kolumnowym wejściem znajduje się kartusz herbowy hrabiów Matuschka-Toppoltzan. Ostanim właścielem przed 1945r była rodzina von Schmettau, po wojnie mieścił sie tutaj dom wypoczynkowy, dom opieki …

Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach pochodzi z XVIII wieku prawdopodobnie zleceniodawca budowy był Maksymilianowi Leopoldowi von Reibnitz. W 1816 na zlecenie hr. Augusta Neidharda von Gneisenau nastąpiła pierwsza przebudowa pałacu. W roku 1831 król pruski Fryderyk Wilhelm III odkupił posiadłość i przekształcił ją w rezydencję cesarską. Wokół pałacu utworzono rozległy park krajobrazowy, którego projektantem był Peter Joseph …

Pałac w Sobieszowie

Pałac w Sobieszowie – budowę pałacu rozpoczęto w 1705 r. na zlecenie Antona von Schaffgotscha, zakończono w 1712 r. Pałac o planie prostokątnym położono na obudowanych kamieniami skarpach z szerokimi schodami od frontu. Obiekt trzykondygnacyjny, początkowo był główną siedzibą rodu a po przeprowadzce Schaffgotschów do pałacu w Cieplicach stał rezydencją letnią. Wnętrza pałacu zostały przebudowane …

Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie – aktualnie własność prywatna stanowiąca centrum konferencyjno hotelowe. Pałac jak dwór najprawdopodobniej wybudowany został  w XVI w. gdy majątek ziemski był własnością  von Zedlitz. Nickel i von Zedlitz und Nimmersath wybudował nowy renesansowy dwór. W trakcie wojny trzydziestoletniej dwór spalili Szwedzi, a jego odbudowa rozpoczęła się w 1667 r ( właścicielem był Christoph von Zedlitz ). …

Pałac w Łomnicy

Pałac w Łomnicy – barokowy pałac pochodzący z XVII wieku. Pałac wzniesiono około II połowy XVII w jako dwór wczesnobarokowy. Z tego okresu pochodzi korpus oraz dwa narożne alkierze. Największych zmian w wyglądzie obiektu dokonano w latach 1838-1844. zmiany polegały na zmianie w zakresie układu pomieszczeń, wzniesiono reprezentacyjną klatkę, wzniesiono nowa kondygnacje, powiększono otwory okienne. …

Ruiny Opactwa w Bukowcu

Kaplica grobowa Friedricha Wilhelma von Redena, tzw. „Ruiny Opactwa”, na zboczach Mrowca w Rudawach Janowickich. Opactwo wybudowane w 1815r stoi nad stawem na stoku wzgórza Morawiec. Jest to ruina romantycznej kaplicy grobowej rodziny Redenów a później i Rotenhanów. Tu zostali pochowani właściciele Bukowca. Po wojnie opactwo rozszabrowane, groby zostały przekopane, kaplica rozebrana.       …

Ruiny schroniska Kesselschlossbaude

Ruiny schroniska Kesselschlossbaude we wsi Kotlina koło Świeradowa Zdrój, wybudowano w połowie lat 20. XX w. Tworzył je kompleks trzech murowanych piętrowych budynków, gdzie właściwe schronisko (zameczek) znajdowało się w najwyżej położonym miejscu założenia. Schronisko dysponowało 30 miejscami noclegowymi. Po wojnie schronisko zaprzestało działalności, a obiekty służyły celom kolonijnym, a następnie ZHP Od lat 80. …

Ruiny schroniska przy Bobrowych Skałach

Ruiny schroniska przy Bobrowych Skałach – położone u podnóża Bobrowych Skał – pozostałości po gospodzie w postaci fundamentów, prowadzi do nich kasztanowa alejka, oraz poniżej pozostałości po schronisku w postaci fundamentów. Niestety niewiele po zabudowaniach pozostało, również niewiele informacji o tej zabudowie.                   Galeria fotograficzna:  

Ruiny wsi Groß-Iser .

Ruiny dawnych domostw wsi Groß-Iser – zniszczonych w latach 50. XXw. W środku dawnej wsi płynie Jagnięcy Potok – kilka lat temu woda zniszczyła stary most. Tuż za mostem stał młyn-karczma oraz kaplica.                       Galeria fotograficzna:

Wieża widokowa w Bukowcu

Wieża widokowa (dostępne wejście na górę) sztuczne ruiny Zamku Kesselburg w Bukowcu w Rudawach Janowickich. Została wzniesiona około 1800 roku na wzgórzu nazwanym Kesselburg 480 m n.p.m. Jest to najwyższy punkt parku należącego do pobliskiego majątku hrabiego von Reden. Galeria fotograficzna:

Wzgórze Radziwiłłówka

Wzgórze Radziwiłłówka w Kowarach 465 m n.p.m – wzniesienie położone ponad pozostałościami folwarku Pałac Ciszyca Kowarach. Na szczycie znajdują się ruiny zamku myśliwskiego z 1790r. Zamek wybudowany przez hrabiego Carla Georga von Hoyma. W 1824 właścicielem został namiestnik Wielkiego księstwa Poznańskiego Antoni Henryk Radziwiłł i pełnił role miejsca wypoczynku. Na wzgórzu można odnaleźć również starą …

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów położony na wysokości około 561 m n.p.m. w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie. Zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian. Zamek powstał w roku 1375 dzięki dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów. W pierwszej połowie XV wieku zniszczony podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami. Odbudowany w latach 1517-1518. …

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik położony na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra o wysokości 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Zamek murowany wzniesiony w latach 50 XIV wieku, pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1364 r. W obrębie zamku znajduje się schronisko PTTK dysponujące 16 …

Zamek Księcia Henryka

Zamek Księcia Henryka położone na szczycie Wzgórz Łomnickich – Grodnej 506 m n.p.m. między Staniszowem a Marczycami. Wybudowane na polecenie hrabiego Heinricha XXXVIII von Reuss w latach 1806 – 1841. Obiekt można zwiedzać od maja do października.                                 Galeria fotograficzna:

Zamek w Rybnicy

Zamek w Rybnicy – położony w miejscowości Rybnica około 15 km od Jeleniej Góry przy drodze do Starej Kamienicy na niewielkim zadrzewionym wzgórzu. Dojście do zamku polną drogą wokół niewielkiego stawu. Samo podejście od podnóża wzgórza jest krótkie i dosyć ostre. Obecnie zamek jest w stanie ruiny, prawdopodobnie wzniesiony  został w XIII wieku. Do 1758 …

Zamek w Starej Kamienicy

Zamek w Starej Kamienicy – położony w miejscowości Stara Kamienica około 15 km od Jeleniej Góry. W zniesiony w XIII wieku. W XIV wieku został rozbudowany i następnie zniszczony podczas wojen husyckich. W 1560 roku Schaffgotschowie przebudowali średniowieczny zamek w renesansową rezydencję. W 1616 roku zamek spłonął całkowicie, został szybko odbudowany by podczas wojen szwedzkich …

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Więcej na temat cookies
Ok